Teorizasyon ve Uygulanabilirliği

Teorizasyon ve Uygulanabilirliği

Teori akademinin vazgeçilmezidir. Bir akademisyen teorisiz yaşayamaz, onun oksijeni ve suyu gibidir teori. Belki bizler akademisyen değiliz ama bize de hayatta bağımsızlık kazanmak için birkaç teori lazımdır.

Nasıl ki protein ve karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayamadan fiziksel hayatımızı sürdüremeyiz, öyle de zihinsel ihtiyaçlarımızı karşılamazsak sosyal varlığımız ciddi bir tehlikeye düşer. Toplayıcı ve avcıların besin toplaması gibi, bilim ve ilimle uğraşan insanlar da bizim zihinsel ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik çalışır.

Teori konusuna gelirsek, o pratiğin özüdür, taslağıdır. Teoriler genellikle kusursuzdur. Başlamak, sürdürmek ve bitirmek için biçilmiş bir projedir. Her zaman pratiğin her adımına uymaz, hatta hemen hemen her pratikte en az bir hata çıkar. Fakat bunu bir mimarlık projesindeki tam olarak planlanan taslakta çıkan telafi edilebilecek bir alternatife dönüştürme olarak görebiliriz.

Bilimsel bir makale yazdığınızı düşünün, hipoteziniz istenilir derecede, yeterli denek havuzuna sahipsiniz, her türlü araca da. Sonuç da istediğiniz gibi çıktı. Her şey güzel ama hiç ummadık bir yerde, hiç umulmadık bir zamanda bir sivilce baş gösterebilir. Demek istediğim her şey diğer uygulanabilir şeyler için geçerli değildir.

Teoriyi oluşturmak zaman alır, mükemmelleştirmek ise çok daha fazla. Teori pratik için yapılır, pratikse teoriye dayanarak uygulanır. Özüne ne kadar sadık kalırsa, umulan sonuç o kadar asıl olur.

Teorizasyon her şey üzerine yapılabilir, besin programları bunun için güzel bir örnektir. Makrolarınızı (e.g. Protein, Karbonhidrat, Yağ) nasıl ve ne ile temin edeceğinizin planını yaparsınız, belirli bir süreçte nasıl sonuçlar alacağınızı hesaplarsınız. Ama gel gör ki bu işin psikolojik ve biyolojik tarafı da vardır, vücut besini belki hızlı belki yavaş bir metabolizmayla sindirir, bazen öyle bir krize girersiniz ki nişasta bazlı şekere abanırsınız, belki de başka sebeplerle plana uyamazsınız.

Teori bir plandır, pratikse bunun aksiyonudur. Planı çizmek kolaydır, uygulamak ise zordur. Eline her kalem alan bir insan teori bulabilir, fakat teorilerin uygulanabilir derecede ince ayarlarla yapılması pratikteki uygulanabilirliğini en üst seviyeye çıkarır.

İster bir girişim fikri, ister bir sektörde bilgi araştırması, isterse basit bir akademik makale olsun, teori ilk adımdır ve usta ellerce işlenmesi gerekir. Pratik ise uygulanabilecek hedef kitlede işleme geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir